اخبار مهم سایت :   

لاگین افقی


خانم جعبه سیاه کیست/ زنی که بین رئیس‌جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت +عکس مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سیاست داخلی و خارجی
نوشته شده توسط عبدالحسین   
پنج‌شنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۳

مشخصات مطلب

بازدید: ۱۰۰۳
تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۲
شناسه مطلب: ۱۰۵۸۰

بسم الله الرحمن الرحیم

خانم جعبه سیاه کیست/ زنی که بین رئیس‌جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت +عکس

گروه بین الملل مشرق - دو هفته پیش «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور نظامی مصر در یک مصاحبه تلویزیونی سخنان غیرمنتظره ای را بر زبان راند که حتی واکنش منفی وزیر دفاع وی و تعدادی از سران ارتش را در پی داشت. البته مشکل به همین جا ختم نشد، بلکه رسانه های منطقه از شیوع اختلاف جدی بین السیسی و رئیس دفتر وی، سردار عباس کامل خبر دادند!

زنی که میان رئیس جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت!
هواداران السیسی، اظهارات مناقشه انگیز وی را «حماسه» خوانده اند و معتقدند «رئیس جمهور مصر، شیوخ خلیج فارس را تحقیر کرد»!

ماجرا از آن جا آغاز شد که السیسی در یک موضع گیری غیرمنتظره در تلویزیون مدعی شد کمک های ارسالی از سوی کشورهای خلیج فارس به مصر رسیده است، اما «عده ای از سران مصری در همکاری با دلالان بین المللی» می خواهند سهم خود را از این مبلغ کسر کنند! او هشدار داد که در این میان، پای یک زن هم در میان است! و بالاخره با گرفتن یک ژست وطن دوستانه گفت کسی که رخت نظامی یا سیاست را در مصر بر تن می کند، باید آماده فداکاری جان خود در راه وطن باشد و منطقی نیست که کمک های خارجی به دولت مصر، شریکی غیر از ملت مصر داشته باشد. اما ماجرا، به همین جا ختم نشد، بلکه السیسی در سخنان خود از تعبیر «عیال» استفاده کرد که در فرهنگ عربی تعبیر چندان مؤدبانه ای به حساب نمی آید!

در این زمینه، رسانه های عربی طی دو هفته اخیر گزارش های متعددی از اختلافات میان سران دولت و ارتش مصر منتشر کردند؛ اما درست یک هفته قبل روزنامه القدس العربی در یک گزارش موثق، چهره از همان «عیال» معروف برداشت که السیسی در مورد آن صحبت کرده بود. به نظر می رسد این خانم، «جعبه سیاه» کمک ها و مساعدت های شیوخ خلیج فارس به مصر باشد!


زنی که میان رئیس جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت!
عبدالفتاح السیسی (سمت راست) منی القویضی (سمت چپ)
آیا این زن جوان توانسته میان رئیس جمهور نظامی مصر و ژنرال های کهنه کار این کشور اختلاف بیندازد؟

اختلاف سران مصر
گفته می شود رئیس دفتر السیسی واسطه شده و جلسه ای میان رئیس جمهور و تعدادی از سران ارتش و اطرافیان السیسی ترتیب داده است تا انتقادات به صورت رو در رو مطرح شود. در این جلسه، سردار عباس کامل، رئیس دفتر السیسی نیز به منتقدان هشدار داده و پیش بینی کرده که استفاده از این ادبیات باعث می شود کشورهای حاشیه خلیج فارس، در آینده رویکردهای سختگیرانه تری را برای اعطای کمک به کار گیرند.

سردار احمد عبدالحلیم از مشاوران ویژه السیسی نیز با منتقدان همگام شده و هشدار داده که استفاده از این ادبیات، موقعیت سیاسی السیسی را در میان ملت نیز تضعیف می کند: «ساده انگارانه است اگر تصور کنیم ملت از این اظهارات به وجد آمده و آن را نشانه خیزش بزرگ رئیس جمهور برای مقابله با فساد فرض کنند؛ زیرا این فساد نه مربوط به گذشته که اتفاقا مربوط به دوران همین رئیس جمهور است.ژنرال السیسی با به کار گیری این ادبیات، موجب بدبینی اطرافیان خود به ایشان می گردند و اتفاقا مخالفان نیز برگ برنده ای به دست می آورند تا نظامیان و متحدان رئیس جمهور را "غرق در فساد" بخوانند. نتیجه این وضعیت، تضعیف بیش تر دولت است و تضعیف دولت نیز به کاهش محبوبیت رئیس جمهور منجر می شود.»

البته عبدالحلیم بعدها توضیح داد که تنها بخشی از سخنانش منتشر شده که در آن، "فرضیه مخالفان رئیس جمهور در مورد قصد ایشان در زمینه بهره برداری سیاسی" ابطال شده است. اما روزنامه الشرق الاوسط نوشت: «شاید اگر این سخنان تکذیب نمی شد، موقعیت السیسی قابل دفاع تر می نمود تا این که تکذیبیه های ضعیف، عملا اصل حرف را تأیید و علاوه بر آن، سوء ظن رئیس جمهور نسبت به اطرافیانش را تأیید کند.»

زنی که میان رئیس جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت!
متحدان قدیمی و نزدیکان السیسی، این بار علیه وی صف‏آرایی کرده اند.

گفته می شود در آن جلسه، تندترین سخنان از سوی سردار احمد علی، سخنگوی سابق ارتش ایراد شده است که از رئیس جمهور پرسیده است: «مگر کمک های ارسالی از سوی خلیج، برای تقویت توان نظامی کشور در مبارزه با تروریسم نبود؟ خب این وظیفه دولت است که ارتش را تقویت کند. مگر برای تقویت ارتش، نباید سلاح های بیش تری خرید؟ خب برای خرید تجهیزات، مگر گریزی از عرف های مرسوم معاملات هست؟ این ادبیات، همه را ناامید می کند!» گفته می شود در این میان، تندترین مواضع به سران کنونی ارتش اختصاص دارد که معتقدند در شرایط فعلی، ارتش مصر در دو جبهه صحرای سینا و لیبی در حال نبرد با گروه های تروریستی است و همه تلاش دلسوزان کشور باید این باشد که نشان دهند «ارتش، فرزند ملت است؛ ارتش یعنی ملت و ملت یعنی ارتش!!»

زنی که میان رئیس جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت!خانم جعبه سیاه کیست؟
روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی که بخش عمده سهام آن در اختیار شاهزداگان دربار آل سعود است در گزارشی از زنی پرده برداشت که السیسی در سخنان خود او را «عیال» نامیده بود. نام کامل این زن «دکتر منی القویضی» است که زمانی به عنوان مدیر برنامه های تبلیغاتی ستاد انتخاباتی السیسی، نزدیک ترین مراودات را با وی داشت.

منی القویضی، در ظاهر یک استاد دانشگاه ساده است و هیچ گونه پست حکومتی قابل توجهی ندارد؛ اما دامنه ارتباط وی گفته می شود از کشورهای حاشیه خلیج فارس آغاز شده و به اروپا می رسد. او به عنوان یک استاد دانشگاه برجسته و شناخته شده، ارتباطات گسترده ای با محافل تصمیم ساز غربی دارد و از سوی دیگر طی دو دهه اخیر تعداد زیادی از شاهزادگان و تحلیلگران کشورهای حاشیه خلیج فارس، شاگرد وی در دانشگاه بوده اند و او توانسته ارتباط خوب خود را با آنان حفظ کند.زنی که میان رئیس جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت!
منی القویضی در رسانه های عربی به عنوان یک استاد دانشگاه لیبرال و فعال حقوق زنان شناخته می شود؛ اما در جریان انتخابات اخیر مصر به عنوان مدیر امور تبلیغات و سخنگوی غیررسمی السیسی فعال شد.


منی القویضی تحصیلات خود را در دانشگاه قاهره آغاز کرده و از مقطع کارشناسی ارشد به انگلستان مهاجرت کرده است. او از دو دهه قبل با اقامت در لندن، ابتدا مدارج تحصیلی را تا مقطع دکترا به پایان برد و سپس در مراکز مطالعاتی بریتانیا به عنوان کارشناس مصری استخدام شد. این خانم در سال های آخر زعامت حسنی مبارک به مصر بازگشت و به عنوان استاد در دانشگاه قاهره مشغول فعالیت شد. از این زمان، او همزمان به عنوان «فعال حقوق زنان» و «سیاستمدار لیبرال» شناخته شد و کتاب ها و مقالات وی نیز از او چهره ای آکادمیک ساخته بودند.

با یک جست و جوی ساده اینترنتی، می توان نکات جالبی در مورد این شخص به دست آورد. از او در حالی به عنوان رابط اصلی کمک های خلیج به مصر نام برده می شود که حتی یک سطر در ویکی پدیا (عربی، مصری و انگلیسی) به وی اختصاص ندارد! هم چنین در صفحه اختصاصی وی در دانشگاه قاهره نیز هیچ اطلاعاتی در مورد رزومه علمی یا کارهای پژوهشی وی درج نشده است! با این حال، گزارشات خبری نشان می دهد او از سال ۲۰۰۹ به عنوان «استراتژیست» با ناتو همکاری می کرده است و حتی در نشست سران آن در رم ایتالیا سخنرانی کرده است.

طبق اطلاعات منتشره در اینترنت، او با مراکز غربی به عنوان «کارشناس امنیتی» همکاری می کند و مقالات وی نیز به همین عنوان منتشر می شود، اما در رسانه های عربی از او به عنوان «سیاستمدار لیبرال» و «فعال حقوق زنان» نام می برند. ضمن این که دکترای وی از دانشکده مطالعات جنگی و امنیتی دانشگاه کینگز لندن اخذ شده است.


زنی که میان رئیس جمهور و فرماندهان ارتش مصر، اختلاف انداخت!
صفحه شخصی «منی القویضی» در شبکه توئیتر بسیار فعال است و وی به عنوان یک کارشناس لیبرال، نظرات خود را خارج از ملاحظات دیپلماتیک در مورد کشورهای مختلف به صراحت بیان می کند.
او در این اظهار نظر، به صراحت حکومت مستقر در لیبی – که رابطه مسالمت جویانه با عبدالفتاح السیسی و دولت مصر دارد – را «دولت کودتا» خوانده است!


پدر وی، «محمد عقیل القویضی» مؤسس و مدیرعامل شرکت «هوت شوت ایجبت» (Hot Shot Egypt) که در زمینه تولید و تجرات تجهیزات امنیتی و نظامی فعال است. طبق اطلاعات مندرج در سایت این شرکت، عمده بازار «مواد منفجره کوچک» در شمال آفریقا و کشورهای عربی حاشیه مدیترانه به این شرکت اختصاص دارد؛ ضمن این که در زمینه تجهیزات دقیق نظامی نیز فعالیت می کند.

یکی از سایت های حامی مقاومت فلسطین در گزارشی هشدار داده است که شرکت «هوت شوت ایجبت» از اصلی ترین نمایندگان جریان جنگ طلب حامی اسرائیل در کشورهای عربی است. این سایت، دو سال قبل در گزارشی از رئیس جمهور وقت مصر محمد المرسی خواسته است تحقیقات را در مورد این شرکت آغاز کند، زیرا «به صورت رسمی با برخی ابرشرکت های جنگ طلب حامی اسرائیل مانند "هالیبرتون" (ابرکمپانی نفتی نزدیک به دیک چنی، معاون بوش پسر)، "پیکو" (کمپانی بزرگ نفتی مصر) ، "بیکر هیوز" (ابرکمپانی حامی نئوکان ها در ایالات متحده) و... همکاری می کند؛ در حالی که در ظاهر زمینه فعالیت این شرکت هیچ ارتباطی به کمپانی های نفتی ندارد.»

گفتنی است منی القویضی، باتدا به عنوان یکی از نزدیکان و مشاوران محمد البرادعی در رسانه های خبری مصر شناخته می شد، اما از سال ۲۰۱۳ با چرخشی آشکار به عنوان یکی از متحدان و نزدیکان عبدالفتاح السیسی مطرح شد، تا حدی که در انتخابات اخیر مصر به عنوان مدیر تبلیغاتی رسمی ستاد وی و سخنگوی سیاسی غیررسمی وی فعال شد.

یا علی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

فهرست اصلی

اسلام شناسی - مهدویت

دشمن شناسی- جنگ نرم

اخبار داخلی و خارجی

فرهنگ صحيح اسلامي

مترجم آنلاین

دیکشنری

بین الملل

وبسایت همسنگران

ثبت ایمیل برای خبرنامه