اخبار مهم سایت :   

لاگین افقی


امن‌ترین مرز برای تجارت با سوریه کجاست +نقشه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سیاست داخلی و خارجی
نوشته شده توسط عبدالحسین   
یک‌شنبه، ۲۳ فروردین ۱۳۹۴

مشخصات مطلب

بازدید: ۹۷۶
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۱
شناسه مطلب: ۱۰۵۹۹

بسم الله الرحمن الرحیم

امن‌ترین مرز برای تجارت با سوریه کجاست +نقشه

گروه بین الملل مشرق - هفته گذشته و به موازات درگیری در شمال استان درعا، تروریست های ارتش آزاد سوریه همپیمان با گروه تروریستی جبهه النصره با حمله به مرز «نصیب» در جنوب استان درعا، این پایگاه مرزی و روستاهای اطراف آن را به اشغال خود درآوردند. تنها چند ساعت از سقوط این پایگاه مرزی گذشته بود که النصره با نقض قوانین بین المللی وارد محدوده آزاد بین دو کشور شد و بلافاصله ارتش اردن در منطقه مرزی مجاور (پایگاه مرزی و روستای "جابر") صف آرایی کرد.

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/1/22/973845_166.jpg


بعد از سقوط مرز نصیب، النصره با اقدامات افراطی خود دائما این مرز را به تیتر خبرگزاری ها و رسانه های منطقه تبدیل می کند. یک بار النصره حریم مرزی اردن را نقض کرد و برای ساعاتی وارد خاک اردن شد و به بانک ها دستبرد زد. در موردی دیگر، منطقه آزاد حائل بین دو کشور را اشغال کرد که موجب نگرانی ملت و دولت اردن شد. در یک اقدام شنیع دیگر، دو راننده ترانزیتی لبنانی (سنی اهل طرابلس) را در نزدیکی این مرز ربود و برای آزادی هر یک، ۳۰۰هزار دلار طلب کرد!

اقدامات شنیع النصره در این مرز باعث شده چنین تصوری به وجود بیاید که مرزهای سوریه به طور کامل ناامن شده است و حتی اتحادیه صنعتگران لبنانی به صورت رسمی از وزارت بازرگانی این کشور خواست از صادرات زمینی خودداری کند! در این زمینه، گروه بین الملل مشرق در یک گزارش اختصاصی نشان می دهد برخلاف جوسازی رسانه ای، نزدیک به نیمی از پایگاه مرزی سوریه به طور کامل امن می باشند.

45 درصد مرزهای سوریه «امن» هستند +نقشه

در نقشه فوق، شهرهای قرمزرنگ تحت کنترل ارتش دولتی سوریه قرار دارد و امن می باشند. شهرهای زردرنگ تحت کنترل کمیته های محلی کردهای سوری قرار دارد؛ اما حسب توافقنامه با دمشق، مرزهای آنان برای امور ترانزیتی باز و امن می باشد. البته در این میان، مرز شماره ۵ (عین العرب یا کوبانی) به علت محاصره مسیرهای متنهی به آن از سوی داعش، ناامن است. شهرهای سبزرنگ تحت کنترل ارتش آزاد سوریه و گروه های تروریستی همپیمان آن مانند جبهه النصره و جبهه اسلامیه است. شهرهای سیاه رنگ نیز تحت اشغال گروه تروریستی داعش می باشد.

در میان شهرهای فوق، شهر البوکمال محل درگیری میان داعش و ارتش آزاد بوده و جدیدترین اخبار از سیطره ارتش آزاد بر پایگاه مرزی آن خبر می دهد؛ اما ممکن است داعش به زودی بار دیگر آن را اشغال کند. روستای نصیب و پایگاه مرزی نصیب نیز از نقاط استراتژیکی است که هفته قبل به دست ارتش آزاد سوریه اشغال شد؛ اما پنج روز بعد ارتش سوریه توانست تروریست ها را از آن به عقب براند. از پریروز تا به حال، اخبار ضد و نقیضی در مورد آن منتشر شده؛ اما خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از مقاومت و تداوم سیطره ارتش بر آن – علیرغم درگیری های شدید و فشار گسترده تروریست ها از محور درعا – خبر می دهد.

در تصویر اختصاصی فوق، به خوبی می توان پایگاه های مرزی امن را مشاهده کرد. حتی در مرز با کشوری مانند عراق که در سمت دیگر مرز (عراق) عمده مناطق تحت سیطره گروه تروریستی داعش قرار دارند، پایگاه مرزی «التنف» در مجاورت کوه های مرتفع التنف تحت کنترل کامل ارتش سوریه بوده و از امنیت کامل برخوردار است. پایگاه مرزی مجاور در کشور عراق، «الولید» نام دارد.


امن‌ترین مرز برای تجارت با سوریه کجاست +نقشه

داعش در مسیر پیشروی های خود در استان الانبار عراق و استان دیر الزور سوریه، از دو محور طی یک شبانه روز به این پایگاه مرزی حمله برد و برای مدتی توانست آن را اشغال کند؛ اما ارتش عراق با همپیمانی عشائر محلی توانستند بعد از دو هفته درگیری شدید، شهر کوچک الولید را باز پس بگیرند و اندکی بعد پایگاه مرزی التنف نیز از لوث وجود تروریست ها پاکسازی شد. اهمیت پایگاه مرزی التنف، علاوه بر کوه های مشرف آن بر دشت های اطراف، به موقعیت مرزی آن برمی گردد. این پایگاه مرزی، فاصله اندکی با کشور اردن دارد و به نوعی علاوه بر مرز میان سوریه و عراق، یکی از دروازه های امن سوریه به اردن نیز محسوب می شود. پایگاه مرزی «طریبیل» میان عراق و اردن، تنها هفتاد کیلومتر با «التنف» فاصله دارد.

از نکات قبل توجه در نقشه فوق، طبقه بندی امنیت کشورهای همجوار است. امن ترین کشور برای تجارت با سوریه، لبنان است که از قضا تنها مرز زمینی آن با اراضی اشغالی و کشور سوریه است. تمام مرزهای رسمی و بخش وسیعی از خطوط مرزی دو کشور به صورت کامل امن است. ناامن ترین همسایه برای سوریه نیز کشور اردن می باشد که ابتدا از مخالفان بشار اسد حمایت می کرد، اما زمانی که تروریست ها را در مرزهای خود دید به سمت دمشق و رئیس جمهور آن چرخید.


در مجموع می توان گفت از بین ۱۹ پایگاه مرزی رسمی کشور سوریه، ۴۵% مرزها امن بوده و تحت سیطره ارتش دولتی این کشور است.

یا علی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

فهرست اصلی

اسلام شناسی - مهدویت

دشمن شناسی- جنگ نرم

اخبار داخلی و خارجی

فرهنگ صحيح اسلامي

مترجم آنلاین

دیکشنری

بین الملل

وبسایت همسنگران

ثبت ایمیل برای خبرنامه