اخبار مهم سایت :   

لاگین افقی


این صفت را در خود زنده نگه دارید/ چرا باید غیرت داشت؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
فرهنگ صحيح اسلامی
نوشته شده توسط سمیه   
شنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۳

مشخصات مطلب

بازدید: ۸۶۸
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۵
شناسه مطلب: ۱۰۵۲۰

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اصل غیرت به دور از افراط و تفریط ها و کجروی ها، از جمله صفاتی است که موجب مباهات بوده و در احادیث، از خداوند نیز به عنوان غیرتمند یاد شده است.

 

 

به گزارش گروه فرهنگی فرهنگ نیوز، یکی از فضیلت های اخلاقی و تکالیف اجتماعی که در اسلام ناب محمدی بر آن بسیار تأکید شده است، غیرت است. علمای اخلاق در تعریف غیرتی که مورد تأیید آنهاست، چنین آورده اند: غیرت و حمیّت؛ یعنی تلاش در نگهداری آنچه حفظش ضروری است. این صفت در قالب مطلوبش، از شجاعت، بزرگ منشی و قوت نفس انسان سرچشمه می ‏گیرد و یکی از «ملکه»های شریفه نفسانی ‏است. اصل غیرت به دور از افراط و تفریط ها و کجروی ها، از جمله صفاتی است که موجب مباهات بوده و در احادیث، از خداوند نیز به عنوان غیرتمند یاد شده است.

از مصادیق بارز غیرت در میان افراد جامعه غیرت مردان نسبت به زنان است. اما این فضیلت اخلاقی دارای ابعاد گوناگونی است. غیرت انسانی، دینی و ملی از مصادیق کلی این تکلیف اجتماعی است.

غیرت دینی

غیرت دینی، به این معناست که انسان مسلمان اهمیت خاصی نسبت به کیان اسلام و آنچه بدان مربوط می شود داشته باشد، با تمام توان در اثبات و اجرای آن بکوشد و از کوچک ترین خدشه و تعرّضی نسبت به آن جلوگیری کند. بر این اساس، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، سفارش به حق‌ و صبر، تعلیم و تعلّم و... می تواند در راستای غیرت دینی قرار گیرد.

رابطه اسلام هراسی با غیرت دینی مسلمانان

کشورهایی که از گسترش اسلام ، به وحشت افتاده اند، هر از چندگاهی با ادعای آزادی بیان به رسول معربانی حضرت محمد امین(ص)  که اسلام راستین را به جهان ابلاغ کرده است، اهانت می کنند. توهین به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام یکی از روش های بزدلانه اسلام هراسی است.

شاید دشمن هر از چند گاهی بخواهد غیرت مسلمانان جهان را نسبت به پیامبرشان بسنجد. بنابراین ابراز انزجار مسلمانان کشورهای اسلامی به رسانه هایی که به خود اجازه می دهند تا به اسلام ناب محمدی توهین کنند، بسیار مهم است و البته حضور اقشار مختلف فرهنگی، سیاسی و حتی ورزشی در این صحنه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وقتی این نقشه طرح ریزی می شود به دنبال آن رصد لحظه به لحظه آغاز می شود. زیرا برنامه های بعدی بر اساس واکنش هایی که به این اهانت داده می شود، طراحی می شود. بنابراین میزان غیرت مسلمانان به یک سنگ ترازو می ماند که هر چه سنگین تر باشد، کار دشمن سخت تر می شودو سکوت سیاست مداران، بزرگترین خطر به شمار می رود که نقش تعیین کننده ای را در ادامه سناریوی اهانت به مقدسات مسلمانان دارد.

بنابراین غیرت سیاستمداران هرگز نباید به سردی گرایش پیدا کند، زیرا هرگاه این اتفاق تلخ بیفتد باید منتظر باشیم تا دشمن با جسارت بیشتر پا به میدان بگذارد.


اگر مسلمانان کشورهای اسلامی با قدرت و غیرت در میدان حضور نداشته باشند، بدین معنی است که تردید در باورهای دینی در میان مسلمانان رخنه پیدا کرده است و دشمن یک پله به اهداف خود نزدیک شده است و حالا باید وارد مرحله ی بعدی شده و به دیگر مقدسات نیز اهانت کند تا مسلمانان را نسبت به آن هم بی تفاوت کنند تا  بتواند به سایر مردم دنیا ثابت کند که اسلام دینی نیست که بتوان روی آن حساب کند. زیرا پیروان آن نمی توانند بر باورهای خود پافشاری کنند و غیرت دینی نسبت به باورهای خود ندارند.

از تولد انقلاب اسلامی تا خلق حماسه ۹دی

با مرور تاریخ انقلاب اسلامی ایران، همواره ردپایی از غیرت در گوشه گوشه آن دیده می شود. از آغاز مبارزات ملت غیور ایران در برابر نظام ستمگر شاهنشاهی تا خلق حماسه ۸ سال دفاع مقدس، از  اهتمام ملت ایران برای آبادانی ایران اسلامی تا خلق حماسه ۸ ماه دفاع در برابر فتنه سال۸۸  که با حماسه ۹ دی به اوج خود رسید.

یکی از مصادیق غیرت، ایستادگی در برابر ظلم است که این مصداق را در پیروزی انقلاب اسلامی ایران می توان یافت. در حقیقت مردم ایران از بی غیرتی شاه ایران  به ستوه آمده و انقلاب اسلامی اینگونه متولد شد.

امام علی (ع) هنگام لشکرکشی سپاه معاویه به اراضی مسلمانان و قتل و غارت مردم مسلمان و غیر مسلمان، خطاب به کوفیان می فرماید:

«شگفتا! به خدا که هماهنگى این مردم در باطل خویش، و پراکندگى شما در حقّ خود، دل را مى‏میراند، و اندوه را تازه مى‏گرداند. وای بر شما (که چقدر بی غیرتید) ... شما را غارت می کنند و شما ننگى ندارید»۱

مردان با غیرتی که زن و فرزندان خود را به خدا می سپردند و با حضور در جبهه های جنگ میدان را خالی نگذاشتند. و با چنگ و دندان از مرزهای  میهن شان پاسداری کردند.

زنانی که از فرزندان و همسران خود گذشتند و آنان را راهی جبهه های حق علیه باطل کردند و خود نیز بیکار نشسته و گاه با دوختن و گاه با پختن، گاه با بافتن  و گاه با فرستادن تمام دارایی های خود که شاید به اندازه یک مشت بادام بود به امید اینکه آذوقه یک روز یک رزمنده باشد به تکلیف دینی خود عمل می کردند.

ثمره این غیرت و حمیت آن بود که یک وجب از خاک کشور با گذشت ۸ سال جنگ نابرابر با جهان به دست دشمن نیفتد و تا به امروز دیگر دشمن جرأت نکند که به مرزهای این کشور چشم طمعی داشته باشد.

 

فهرست اصلی

اسلام شناسی - مهدویت

دشمن شناسی- جنگ نرم

اخبار داخلی و خارجی

فرهنگ صحيح اسلامي

مترجم آنلاین

دیکشنری

بین الملل

وبسایت همسنگران

ثبت ایمیل برای خبرنامه